Maal elamise päev Lääne-Nigula vallas (+lühivideo)
Maal elamise päev 23.septembril 2023
Maal Elamise päev Lääne-Nigula vallas andis vaatamata vihmasele ilmale külastajatele võimaluse süveneda kohalikku kogukonnaellu ning avastada maal elamise võlusid.
Kullamaal avas uksed Kullamaa Keskkool- kohvikus „Kuldsed Kännud" pakkusid õpetajad magusaid hõrgutisi ja pizzakohvikus „Kuldsed Käbid" küpsetasid noored ise maitsvaid pizzasid. Soovijatel oli võimalus nautida vaadet Kullamaa kirikutornist. Toimus E-Piim 20.Kullamaa rattasõit, Goldenbecki majas tehti näomaalinguid. Tegevusi oli igale maitsele.
Martnas avas oma uksed kahemehe ettevõte Restmar OÜ, mis on spetsialiseerunud mööbli restaureerimisele, taastamisele ja renoveerimisele. Restmar OÜ meeskonna moodustavad poeg Marek Tammemägi ja isa Arnold Tammemägi, kes on restaureerimiskunsti tõelised asjatundjad. Maal elamise päeval tervitas külalisi ka sõbralik perekoer Tommy.
Marekil on mööblirestauraatori eriala diplom Tallinna Ehituskoolist, lisaks on teinud stažeerimist Itaalias Mondo Antico Nicotera töökojas. Pärast seda on ta täiendanud oma teadmisi erinevates firmades ning isegi juhendanud restaureerimise valikeriala õpilasi.
Arnoldi kirg vanavara vastu ulatub juba varasesse noorusesse, tema käte all valmisid esimesed restaureeritud esemed juba 1984. aastal. Ta on töötanud kunstnik-dekoraatorina ENSV Riiklikus Noorsooteatris, kus mitmed tema restaureeritud mööbliesemed leidsid kasutust etenduste tarbeks. Üheksakümnendatel asutas ta FIE-na oma mööbli restaureerimise äri. Nende kahe mehe käte all saavad vanad mööbliesemed uue elu ning ajalooline väärtus säilib järgnevatele põlvkondadele.
Restmar OÜ pakub laias valikus teenuseid, sealhulgas vanema ja ka uuema mööbli, puidust sisustus- ja tarbeesemete, akende ja uste, pehme mööbli restaureerimine ning isegi eritellimusmööbli valmistamine. Nad on valmistanud ka treppe.
Nende missiooniks on säilitada mööbli ajalugu ja väärtusi, tuues vanade esemete ilu taas esile ning pakkudes neile uut elu. Kui olete huvitatud kvaliteetsest mööbli restaureerimisest või soovite tellida unikaalset mööblit, on Restmar OÜ teie usaldusväärne partner. Lisaks omavad nad muinsuskaitse tegevusluba, mida igal restaureerijal ette näidata ei ole.
Kontaktid leiate kodulehelt www.restmar.ee ja tehtud töid näeb nii Facebookis kui ka Instagramis. Usaldage oma mööbli säilitamine ekspertidele ja laske Restmar OÜ-l tuua esile vanade esemete peidetud ilu!
Noarootsi Koolis oli avatud kohvik ning sai tutvuda lasteaia, kooli ja õpilaskodu võimalustega. Kõikide külaliste vahel loositi välja raamat "Meie maitsete Noarootsi".
Oru piirkonnas avati Linnamäe tervisealal koos slackliner Kristjan Kullamaaga madalseiklusrada. Hubane Passiflora küünikohvik Saunja külas avas oma uksed ja korraldas postkaartide valmistamise töötoa. Toimus Oru OTTi meeleolukas sügislaat. Uuglas said huvilised tutvuda kohaliku looduskosmeetika tootja Lumi toodetega ning Männiku talu tervitas külastajaid karvaste ja suleliste sõpradega ning avatud oli kodukohvik. Jalukses võeti Maal elamise päeva puhul ette lausa kahepäevane üritus! Pane tähele, et ka PÜHAPÄEVAL, 24. septembril kell 11-17 saab osa võtta sealsest Taaskasutusturust. Loe toredat kokkuvõtet ja vaata pilte päevast Linnamäe Arenguseltsi lehel.
Rõude muuseumi külastajad said tõelise ajarännaku kogemuse, muuseumi perenaine Maie Kliss rääkis huvitavaid lugusid ja sai näha põnevaid rariteete ning nostalgilisi esemeid. Rõude muuseum asub Läänemaal Rõude külas, täpsemalt Haapsalu–Laiküla maantee 32. kilomeetril ning see on endine Rõude algkool-lasteaia hoone. Muuseum loodi 2005. aastal. Muuseumi ekspositsioon on kokku pandud mitmekesiste varade kogumisega paljudest Martna valla taludest. Muuseumis saab näha vanavara, fotosid, olmetehnikat ja käsitööd. Lisaks on osa ekspositsioonist pühendatud kunagisele Kasari kolhoosile, tuues esile kohaliku kogukonna ajaloolise tähtsuse. Rõude muuseum on aktiivne ka kohaliku käsitöö ja traditsioonide propageerimisel. Nad korraldavad käsitöö õpitubasid ja võtavad osa erinevatest üritustest, sealhulgas igal aastal toimuvast muuseumiööst, "Teeme ära" talgupäevadest ning üleriigilistest käsitöötubade üritustest. Muuseumi tegevuses osalevad mitte ainult MTÜ liikmed, vaid ka kohalikud elanikud, mis lisab kogukonna tugevust ja ühtsustunnet. Muuseumi väljapanekud annavad suurepärase ülevaate Martna kihelkonna ja Rõude ümbruse külade kunagisest elust Muuseumis saab kangast käärida, kududa, kerilauaga lõnga kerida ja haspeldada. Korraldatakse loteriid ja käsitöö müüki. Rõude muuseum on avatud 1. maist kuni 1. oktoobrini kella 11.00-16.00. Muul ajal on külastamine võimalik ettetellimisel, helistades numbril 5683 1203 või saates e-kirja aadressile roudemuuseum@gmail.com. Rõude muuseum on koht, kus saab avastada Läänemaa maapiirkonna kultuuripärandit.
Vaata Youtube`s lühikest mobiilivideot ka.
Tule meile, päriselt!