Ettevõtlusseminar Orul tõi kokku üle poolesaja osaleja

30. oktoobril 2024 toimus Oru kultuurisaalis Ettevõtlusseminar, mille peakorraldajaks ja ka päevajuhiks oli Oru osavallavanem Janek Loorens. Seminar tõi kokku üle viiekümne ettevõtja ja majandushuvilise, kes tulid kuulama ja arutlema tänapäeva äritrendidest ning koostöövõimalustest kohaliku kogukonnaga. Päeva avas vallavanem Janno Randmaa, kes rõhutas, et ettevõtlusel ja vallal on tugevad ühised sidemed – edukad ettevõtted toovad kasu kogu piirkonnale, luues tööhõivet ja toetades kohalikku majandust.

Seminar oli osalejatele tasuta ning pakkus päevajagu esitlusi kaasaegse majanduse tipptegijatelt, kes jagasid oma teadmisi ja praktilisi näiteid tulevikusuundadest ja strateegiatest.

Esimesena astus üles Rene Sildvee Fontakt OÜ-st, kelle ettekanne keskendus 2025. aasta megatrendidele B2B müügis. Ta tõi esile müügi automatiseerimise ja ka tehisintellekti kasutamise, et ennustada kliendi käitumist ja tulevasi trende. Sildvee jagas nõuandeid, kuidas kasvatada müüki 2–3 korda, kasutades kliendikeskset ja isikupärastatud lähenemist ning andmetel põhinevaid strateegiaid ja protsesse. Samuti rõhutas ta jätkusuutliku ja eetilise müügi tähtsust, mis on muutumas üha olulisemaks kaasaegses ärikeskkonnas.

Lisaks käsitles Sildvee digitaalset müüki ja omnikanaleid, mis viitavad mitmete kanalite (nt veebileht, sotsiaalmeedia, e-post, telefon) kasutamisele, et pakkuda kliendile sujuvat ja ühtset kogemust olenemata suhtluskanalist. Ta tutvustas ka sotsiaalse müügi olulisust, sealhulgas koostööd influenceritega ja ökosüsteemide loomist, et brändi nähtavust ja usaldusväärsust suurendada. Ettekandes tõi ta välja kaks suurt praktilist näidet ettevõtetelt Standard ja Uusmaa, kes on edukalt koostöös Fontakt OÜ-ga rakendanud neid strateegiaid oma müügi kasvatamiseks.

Kalev Kallemets, AS Fermi Energia juhatuse liige, keskendus oma ettekandes sellele, kuidas tuumaenergia saab kujundada Eesti tulevikku. Ta tutvustas visiooni, mille kohaselt võiks Eestis tuumajaama ehitus alata 2031. aastal, ning kui kõik läheb plaanipäraselt, võiksime 2035. aastaks tähistada „valgeid jõule" ehk süsinikuvaba energiaga jõule. Kallemets tõi esile, et meie suurim energiaprobleem on varustuskindlus ning tuumenergia pakub võimaluse vähendada Eesti energiasõltuvust ja tagada stabiilne energiatootmine, mis on sõltumatu ilmastikuoludest.  Kalev Kallemets tutvustas AS Fermi Energia nägemust, mille kohaselt võiks Eestile sobida näiteks GE Hitachi poolt välja töötatud tuumareaktor BWRX-300. Tegemist on moodulreaktoriga, mis pakub kompaktset ja paindlikku lahendust, sobides hästi väiksema riigi energiavajaduste täitmiseks. See väikemoodulreaktor on projekteeritud kõrgendatud turvalisuse ja tõhususe tagamiseks, võimaldades energiat toota stabiilselt ja keskkonnasõbralikult. Lisaks reaktori tehnilistele eelistele rõhutas Kallemets ka kvalifitseeritud tööjõu olulisust. 

Priit Lepasepp, AS Sunly kaasasutaja ja tegevjuht, tutvustas oma ettevõtte tegevust taastuvenergia valdkonnas Baltikumis ja Poolas, kus neil töötab paarsada inimest. Lepasepp rõhutas, et taastuvenergeetikas on kolm olulist komponenti: inimesed, maa ja raha. Sunly on suutnud ehitada puhta energia tootmiseks vajalikke elektrijaamu ilma riigi abita, mis näitab nende tugevat pühendumust ja võimet investoritega koostöös iseseisvalt projekte ellu viia. Ta tõi esile, et paljud ettevõtted on jätnud Eestisse tulemata, kuna meie energiatootmine on endiselt seotud põlevkiviga, mis pole kooskõlas puhta energia ja jätkusuutlikkuse suundumustega.

Lepasepp andis ka ülevaate Ristile rajatavast 244-megavatisest päikesepargist, mis on osa suuremast hübriidpargi projektist. Päikesepargi ehitus on juba alanud ning see peaks valmima 2026. aasta alguses. Projekti eesmärk on lisaks päikeseenergiale tuua piirkonda ka tuulepark ja energiasalvestusvõimalused, et tagada kohalikule kogukonnale stabiilne ja jätkusuutlik energialahendus. Lepasepp rõhutas, et Risti kogukond on selle projektiga võitja, kuna hübriidpark pakub võimalust saada osa puhtast energiast ja tugevdada kohalikku majandust. Taastuvus on Lepasepa sõnul märksõna, mille poole Sunly sihikindlalt liigub, pannes rõhku kestlike lahenduste loomisele ja tuleviku vajaduste täitmisele.

Marko Hiiemäe, AS Linnamäe Lihatööstuse tegevjuht, tutvustas ettevõtte teekonda ja kogemusi lihatööstuse valdkonnas. Linnamäe Lihatööstus, mis alustas tegevust juba 1987. aastal, on pikaajaliste traditsioonidega ning tuntud kui suurim ja vanim ulukilihatoodete valmistaja Eestis. Alates 2020. aastast koondab ettevõte kolme brändi: Linnamäe Lihatööstus, Liivimaa Lihaveis ja Lihapood, mis pakuvad kvaliteetseid lihatooteid nii uluki- kui veiselihast. Linnamäe Lihatööstus on üks esimesi erakapitalil loodud lihatööstusi Eestis.

Ettevõte tegeleb ulukite ja veiste kokkuostu ning uluki-, veise-, sea- ja kanalihast toodete tootmise ja müügiga, mis on saadaval kõigis suuremates jaekaubandusvõrgustikes. Lisaks pakub Linnamäe Lihatööstus ka ulukite ja veiste töötlemise ning lihatoodete valmistamise teenust jahimeestele ja veisekasvatajatele. Linnamäel, Lääne-Nigula vallas asuvas renoveeritud tootmishoones toodetakse aastas umbes 1000 tonni lihatooteid. Ettevõttes töötab 69 inimest, kes panustavad iga päev selleks, et tagada kvaliteetsete ja maitsvate toodete valmimine, mis kannavad edasi Eesti lihatööstuse traditsioone ja väärtusi.

Andrus Valma, Mobire Eesti AS-i nõukogu esimees, jagas oma ettekandes Mobire pikaaegseid kogemusi täisteenusrendi valdkonnas Baltikumis, kus ettevõte on tegutsenud alates 2001. aastast. Eesti juurtega ettevõte, mis on esindatud ka Lätis ja Leedus, on spetsialiseerunud transpordilahenduste pakkumisele, omades täna üle 4000 sõiduki autopargi ja tehes tihedat koostööd kõikide Baltikumi autoesindustega.

Ettevõtte eesmärk on pakkuda terviklikke transpordivõimalusi, võimaldades klientidel keskenduda täielikult oma põhitegevusele, muretsemata sõidukite haldamise pärast. Valma sõnul on Mobire missiooniks olla usaldusväärne teenusepakkuja, kes väärtustab kliendi aega ja pakub neile parimat võimalikku teenindust ning transpordivajadustele sobivaid lahendusi kogu Baltikumis.

Päeva viimase esinejana astus üles kohalik ettevõtja Koit Uus, kes jagas inspireerivaid mõtteid Linnamäe Arenguseltsi arenguloost ja kogukonna tähtsusest piirkonna tulevikus. Uus rõhutas, et maal tuleb teha asju paremini kui linnas – kui midagi on juba hästi tehtud, ei saa enam leppida viletsamaga. Ta rääkis Oru vana koolimaja korrastamisest ja uue Maali üürimaja rajamisest ning tõi esile Linnamäe Arenguseltsi (LAS) panuse piirkonna arengusse. Uus tutvustas ka kogukonnatöötaja rolli LAS-is, kelle ülesandeks, lisaks pideva ja asjakohase info jagamisele, on kohalike külade ümarlaudade korraldamine ja Oru kandi ajaloo kogumine topoteegi tarbeks.

Koit Uus puudutas ka osavaldade teemat, tuues välja, et kogukonnal peab olema administratviine suutlikkus. Ta tõdes, et ettevõtjana ei ole tal soovi osaleda kohalikel valimistel, kuid kogukonna arendamises soovib ta kaasa lüüa. Uus märkis, et osavallakogu toimib sageli pigem jututoana, kus kohtutakse ja arutatakse, kuid lõpptulemuseks jääb tihti otsus "me ei saa seda jälle teha." See vaatenurk rõhutas vajadust tulemuslikuma koostöö järele, et kogukonna ideed ja vajadused ka tegelikkuses teoks saaksid. Tema sõnul on valimised justkui töövestlus, kus valijad otsustavad, keda "palgata" end järgmise nelja aasta jooksul esindama ja asju ajama. 

Uusi sõnul saab koostöös ettevõtjate ja vallaga ära teha suuri asju, kui ollakse valmis kastist välja mõtlema. Ta lõpetas oma ettekande mõttega, et kui kogukondadel on hästi, siis on ka vallal hästi.

Ettevõtlusseminar pakkus inspireeriva ja teadmisterohke päeva, kus osalejad said kuulda praktilisi näiteid ja uuenduslikke ideid tänapäeva äritrendidest ning tulevikusuundadest. Kohalolijate tagasiside oli positiivne ning oodatakse järgmisi sarnaseid kohtumisi.

Täname kõiki esinejaid ja osalejaid sisuka päeva eest!

 

Vallavanem Janno Randmaa kutsub kõiki ettevõtjaid osalema 22. novembril arutelul „Lääne-Nigula vald ja ettevõtjad – kuidas edasi tulevikus?". Kohtumine toimub Risti multifunktsionaalses keskuses ning annab võimaluse avatud vestluseks ja mõtete vahetamiseks.
Ajakava on leitav siin. Palume oma osalemisest teada anda hiljemalt 19. novembriks 2024.
*Kõigil kohtumisel osalenutel on hiljem võimalus tutvuda AS Sunly päikesepargi arendusalaga Rehemäel. Kellaaeg täpsustub.

Ootame teid kaasa mõtlema ja oma kogemusi jagama!

Palume ettevõtjatel leida ka aega täitmaks lühike küsitlus siin.

31.10.2024

Helina Laht

turundus- ja kommunikatsioonispetsialist