KORRALDATUD JÄÄTMEVEDU
- kodumajapidamises tekkivaid olmejäätmeid
- kaubanduses, teeninduses ja kontoris tekkivaid ning koostiselt ja omadustelt
- olmejäätmetega samalaadsed jäätmeid
- olmejäätmetest eraldi ehk liigiti kogutavat vanapaberit ja pappi (v.a. ettevõtete pakendi ja tootmisjäätmed)
- biolagunevaid jäätmeid (nt köögi- ja sööklajäätmed)
- Paber ja kartongi jäätmete 1 m3 kogumise ja käitlemise maksumus on 0,00 eurot.
- Biolagunevad köögi- ja sööklajäätmete 1 m3 kogumise ja käitlemise maksumus on 0,00 eurot.
Kõik liigiti kogumise juhendid eesti, vene ja inglise keelsetena on leitavad siit.
Jäätmete liigiti kogumise juhend viipekeeles leiad siit.
Info küsimuste ja probleemide korral
Keskkonnanõunik Remi Treier, e-post remi.treier@laanenigula.ee telefon 5350 2844
Kullamaa osavallavanem Katrin Viks, e-post katrin.viks@laanenigula.ee, telefon 472 4762
Martna osavallavanem Janno Randmaa, e-post janno.randmaa@laanenigula.ee, telefon 54502460
Noarootsi osavallavanem Aivo Hirmo, e-post aivo.hirmo@laanenigula.ee, telefon 509 6190
Nõva osavallavanem Aivi Heinleht, e-post aivi.heinleht@laanenigula.ee, telefon 472 4672
Erandid ja vabastamine
Erandjuhul võib jäätmevaldaja taotleda korraldatud jäätmeveoga mitteliitunuks lugemist ehk vabastamist jäätmeveo kohustusest. Põhjendatud taotlus koos tõenditega tuleb esitada vallavalitsusele. Vabastatakse erandkorras, mis tähendab, et taotluses tuleb jäätmevaldajal vabastamist võimaldavad asjaolud tõendada.
Täieliku vabastuse aluseks on see, et kinnistut üldse ei kasutata. Kui kinnistut kasutatakse ainult suveperioodil (suvekoduna) või mõnel teisel perioodil hooajaliselt, siis on võimalik taotleda vabastust talveperioodiks nt 1. novembrist-30. aprillini või ajaks, millal kinnistut ei kasutata.
Vabastuseks ei sobi põhjendus, et viin jäätmed kuskile mujale jäätmekonteinerisse või et kasutajal ei teki jäätmeid!
Tõendamiseks tuleb vajadusel taotlusele lisaks esitada tõendid kinnistu elektritarbimise andmed eelneva aasta kohta, v.a juhul kui kinnistu on seni kasutuses olnud. Enne otsuse tegemist kontrollib ametnik esitatud tõendeid ja asjaolusid ning kaalub, kas vabastada või mitte.
Otsus edastatakse Eesti Keskkonnateenused AS–le. Vabastus on tähtajaline ning lõpeb käskkirjaga antud tähtaja möödumisel. Isikutel on võimalik vallavalitsusele esitada taotlus ka ühise kogumismahuti kasutamiseks.
Jäätmevaldaja, kes on saanud jäätmeveost ajutise vabastuse, peab vastavalt jäätmeseaduse nõuetele esitama iga aasta 20. jaanuariks kohaliku omavalitsuse üksusele kirjaliku kinnituse, et kinnistul ei ole aasta kestel elatud või kinnistut ei ole kasutatud. Kirjaliku kinnituse peavad esitama need vabastuse saanud jäätmevaldajad, kes on saanud jäätmeveost pikaajalise vabastuse. Kinnituse esitamata jätmisel rakendub alates 21.jaanuarist korraldatud jäätmevedu.
Korraldatud jäätmeveost vabastamise taotlus
Ühine kogumismahuti
Ühismahutit on lubatud kasutada üksnes lähestikku asetsevatel kinnistutel või kruntidel või ühise õuealaga korter- ja ridaelamutes tekkivate jäätmete kogumiseks samuti valla territooriumil mitut kinnistut omavatel jäätmevaldajatel.
Ühismahuti kasutamisel on jäätmeveolepingu või jäätmekäitluslepingu sõlmimine kohustuslik. Lepingus peavad olema fikseeritud kõik ühismahutit kasutavad jäätmevaldajad, hõlmatavad kinnistud, jäätmekäitluse eest vastutav isik ja ühismahuti asukoht.
Jäätmevaldaja, kes kasutab lepingu alusel teise jäätmevaldajaga ühismahutit, on kohustatud sellest teavitama vallavalitsust.
Olmejäätmete konteineri ühiskasutuse kokkuleppe vorm
Arvestuse pidamine
Jäätmevaldajate üle peetakse arvestust vallavalitsuse poolt peetavas jäätmevaldajate registris, vedaja teostab vedusid registriandmete alusel. Jäätmevaldajana kantakse registrisse üldjuhul kinnistu omanik ning tema kontaktaadressiks rahvastikuregistris olev aadress. Juhul, kui jäätmevaldaja soovib kontaktaadressiks muud aadressi, tuleb sellest informeerida vallavalitsust.
Kortermajades, kus on korteriühistusu kantakse jäätmevaldajana registrisse korteriühistu. Kortermajades, kus korteriühistu puudub, kantakse jäätmevaldajatena registrisse kõik korteriomandite omanikud või kinnistu kaasomanikud, kui vallavalitsusele ei ole antud infot ühise jäätmevaldaja/maja esindaja kohta.
Kinnistu omanikuga kokkuleppel võib jäätmevaldajaks olla ka muu isik, näiteks üürnik või kinnistul tegelikult elav muu isik. Sel juhul tuleb tegeliku jäätmevaldaja andmed edastada vallavalitsusele.
Lääne-Nigula Vallavalitsuse jäätmeregistri pidaja kontaktandmed:
Remi Treier
telefon 5350 2844
e-post remi.treier@laanenigula.ee
Lääne-Nigula valla avalikud paberi/papi ja pakendi konteinerid
KASULIKUD TEADMISED JA LINGID
Kuhu viia jäätmed, näiteks nagu vanad riided, elektroonika, mööbel, nõud või taaskasutatavad jäätmed nagu taara, vanapaber, ehituspraht jms? Kaardirakendus «Kuhuviia» juhatab Sind õigesse kohta.
Lihtsad nipid jäätmetekke vähendamiseks
-
Kasuta postkastil „Ainult tellitud post" kleebist. Seda kleebist saab postkontoritest tellida kohapeal, helistada Omniva klienditeenindusse numbril 661 6616 või täita vastav vorm: https://www.omniva.ee/era/abiinfo/reklaamivorm.
-
Joo rohkem kraanivett. Eelista seda poes müüdavale pudeliveele.
-
Osta poest seda, mida sul vaja läheb. Ära osta „allahindlustelt" asju, mida sa tegelikult ei vaja.
-
Kilekoti asemel saab kasutada riidest või paberist kotti. Väldi väikeseid „kilekotikesi".
-
Vali võimalikult vastupidavad ja parandamiskõlblikud tooted.
-
Et vältida toidujäätmete tekkimist, kontrolli „parim enne" kuupäevi ja endale portsjonit valides ära söö silmadega ning toidu valmistamisel kasuta ära ülejäägid.
-
Prindi vähem, kasuta võimalusel kahepoolset printimist. Kasutatud paberilehe puhas pool kõlbab mustandite kirjutamiseks ja lastel koolitööde tegemise tarbeks.
-
Kui võimalik, harju kasutama arvutit ning elektroonilist posti – iga kirja ja dokumenti ei pea välja trükkima. Kui vaja, salvesta elektroonilised kirjad arvuti kõvakettale.
-
Kui võimalik, alusta kompostimisega.
Korduskasuta
-
Anneta vanad riided ja mänguasjad.
-
Osta kasutatud tooteid (riided, raamatud, mänguasjad, mööbel, elektroonika).
-
Võta poodi oma kott kaasa.
-
Vaheta asju sõprade ja tuttavatega.
-
Korduskasuta kontoritarbeid või anneta need koolidele, sotsiaalsetele ettevõtetele või taaskasutuskeskustele.
-
Laena tööriistu.
-
Kasuta vanu esemeid ja materjale loominguliselt, et anda neile uus elu.
-
Eelista patareide asemel akusid ja muid taastäidetavaid tooteid.