Läänemaa tunnustab 2024: Haapsalu Kultuurikeskuse rõdusaalis tunnustati maakonna silmapaistvaid ja tegusaid inimesi

23. jaanuari õhtul koguneti SA Läänemaa ja Eesti Kultuurkapitali Läänemaa ekspertgrupi kutsel Haapsalu Kultuurikeskuse rõdusaali, et üheskoos tunnustada ja tänada inimesi, kes muutsid 2024. aastal oma tegevusega meie kõigi elu paremaks, turvalisemaks, rõõmsamaks ja väärikamaks. Muusikalise elamuse eest hoolitses bänd Stepsel (Kirte-Lee Keskel ja Madis Sikk), õhtujuhiks oli möödunud aastal Sädeinimese tiitliga pärjatud Anneli Aken.

Tunnustusüritusel pälvisid mitmeid ka Lääne-Nigula valla silmapaistvad inimesed, kelle panus on oluliselt rikastanud nii kohalikku kogukonda kui kogu maakonda. 

SA Läänemaa poolt pälvisid tunnustuse:

Läänemaa Vedur 2024 on PALIVERE TURISMI- JA  TERVISESPORDIKESKUS: Lääne-Nigula, Palivere

Viimase 10 aasta jooksul on nende teenuste ja tegevuste mitmekesisus teinud läbi tõelise arenguhüppe ning neil on arvestatav roll Läänemaa tuntuses väljapool maakonda. Kümnete projektitoetuste, riigi ja valla toel ning vabatahtlike ja ettevõtjate abiga on Paliveres, Pikajalamäel hooldatud erinevad lühemad ja pikemad suusarajad, 1,5 km on valgustatud rada, neil on kunstlume tootmise võimekus, korralik tehnika suusaradade hoolduseks, discgolfi rajad, madalseikluspark, jõuväljak ja talveti korrastatud tuubinõlv. Paliveres asub lisaks kaks puuetega inimestele ligipääsetavat loodusrada. 2024 aastal valmis tervisespordikeskuse olmehoone. Pikajalamäel toimuvad talvel arvukad suusavõistlused, koolid ja lasteaiad käivad seal läbi viimas liikumis-ja suusatunde, tegutsevad treeninggrupid, lumeta ajal korraldavad seal võistlusi orienteerujad, discgpfarid, jahilaskjad. Palivere Turismi- ja Spordikeskusest on saanud oluline liikumisharrastuse- ja spordikeskus eelkõige Läänemaa inimestele, aga ka kaugemalt tulijatele.

Läänemaa Sädeinimene 2024 on ANNELI VILLAND: Lääne-Nigula, Palivere

Anneli tõi oma kogukonda täiesti uue hingamise. Tänu oma aktiivsusele ja põhjalikkusele tõmbas ta kaasa terve piirkonna. Tema eestvedamisel said teoks esimene kodukohvik ja läbi aegade suurima etteastete ja rahvaarvuga jaanipäev. Ta algatas oma tantsugrupi, mille töövilja sai rahvas nautida jaanitule saatel. Kõige erilisem oli aga augustikuu lõpus, sumedal muinastulede õhtul korraldatud müstiline tšellokontsert. Tema poolt tehtud plaanid ja läbimõeldud tegevused viisid selleni, et kõik need ettevõtmised õnnestusid suurepäraselt. Ta on meie säde, kes rikastab meie elukeskkonda, ühendab erinevaid generatsioone ning annab endast vastuteeneid ootamata kõik!

Foto: Tuuli Varik

Läänemaa vabakonna tegu 2024: MARTNA KOGUKONNAKOHVIK MARTA!

2022. aastal alustas ühe vana kaupluse söökla pikalt tühjana seisnud ja amortiseerunud ruumides koguduse toel tasapisi tegutsemist seltskond, kes tundis vajadust kooskäimise koha ja toitlustuse järgi kortermajade vahel ning üldises hajaasustuses, suhteliselt kaugel lähimast linnast. Oma jõududega puhastati seinad kooruvast värvist, pereti tuldi appi seinu ja lagesid värvima, kola välja viskama ja vajalikku inventari asemele kandma. Sellest ajast on kohviku tegevus muudkui hoogustunud, ruume on tasapisi kohendatud ka kerksuskeskuseks, seal on iseseisev küttesüsteem ning kriisikindlust arendatakse üha. Kohvikus toimuvad regulaarselt laadad, töötoad jm üritused, lisaks pakutakse päevasel ajal söökla-stiilis toitu (poolmuidu, nagu kirjutas Lääne Elu). Kohviku eestvedaja on Küllike Valk, kes sai kogukondliku aktiivsuse, sära ja sotsiaalse panuse eest värskelt Kodukant Läänemaalt Külaliigutaja aunimetuse. Kuid kohvikus toimetavaid tegusaid prouasid on oluliselt rohkem, ning kohviku toimimise taga on tõesti kogukonna laialdasem toetus.

Foto: Tuuli Varik

Läänemaa sotsiaaltöö tunnustus 2024: RIINE TOMINGAS: Lääne-Nigula

Riine on oma töös põhjalik, süstemaatiline, ning lähtub laste ja perede heaolust. Ta panustab lastekaitsetöö arendamisse laiemalt, täiendab end pidevalt, panustab kolleegide väljaõppesse ning oskab toetada ja nõustada haridusasutustes töötavaid isikuid, kes vahetult lastega tegelevad ning probleemsete situatsioonidega silmitsi seisavad. Ta on saavutanud väga hea kontakti ja usalduse laste, noorte ning nende peredega.

Foto: Tuuli Varik

Läänemaa tervisedendaja 2024 on RIINA LEIDSALU: Lääne-Nigula, Kullamaa

Õpetaja Riina seisab selle eest, et kogu koolipere teaks, kui oluline on liikumine. Ta on aktiivselt kaasatud ja haaratud Liikuma Kutsuva Kooli tegevustesse - juhendab ja innustab kooli mängujuhtide tegevust, korraldab õpetajate tervisepäevi, põimib kooli üritustesse erinevaid liikumist vajavaid tegevusi, hangib vahendeid aktiivsete vahetundide tarvis ja mõtleb välja erinevaid liikumistegevusi. Riina on isiklik eeskuju, kes liigub ise palju ja haarab ka teisi rohkem liikuma. Ta suudab inimesi innustada ja panna neid mõtlema oma tervisele, julgustades neid astuma samme aktiivsema ja tervislikuma elu suunas.

Foto: Kaire Reiljan, Lääne Elu

Läänemaa turvalisuse edendaja 2024 on KAIDO VALM: Kaido on oma erakordse pühendumuse ja siira hoolivusega toonud kaasa Vormsi kogukonna turvalisuses märkimisväärseid muutusi. Tema roll Vormsi päästeteenistuse juhi ning vabatahtliku merepääste liikmena on kogukonna turvalisuse tagamisel ülimalt oluline. Ta on tõestanud end usaldusväärse juhina, kes tegutseb sihikindlalt ja tulemuslikult, et kaitsta kogukonna turvalisust nii maa kui mere peal.

Läänemaa noorsootöö tunnustus 2024: GRETE NOOTRE: Grete on lasteraamatukogu töötajana olnud maakonna lapsevanematele ja lastele-noortele pideva imetluse ja inspiratsiooni allikas. Tema toetav, arutlema kutsuv ja tähelepanelik suhtumine noortesse inimestesse on taganud selle, et tema raamatusoovitused on jõukohased, arendavad, eluliste probleemide lahendamist toetavad, noore eetilist maailmapilti ja silmaringi üles ehitavad. "Raamat võib muuta lapse elu", ütleb ta ise. Lugemisharjumust toetavad ja laste hulgas ülipopulaarsed teemakambrid Lääne Maakonna Keskraamatukogu lasteosakonnas on Gretele toonud Aasta Lasteraamatukoguhoidja riikliku tiitli. Lisaks teeb Grete suurt ja vajalikku tööd lapsevanematega, toetades neid lugema-õpetamisel ja erinevates kasvatusküsimustes, et väikelapsest saaks hästi ühiskonda kohanduv ja end hästi tundev noor ning täiskasvanu.


Läänemaa sotsiaaltöö tunnustus 2024: KAASI ALMERS: Kaasi elu on aastakümneid olnud pühendanud lastekaitsele, nii lastehoolekande spetsialistina, alaealiste komisjonis tegutsejana, lastekaitsespetsialistina, ka Naiste tugikeskuse vabatahtlikuna seda suunda toetades ja edendades. Kolleegina on ta erakordselt abivalmis ning vastutulelik, kuid oma töös väsimatu, põhimõttekindel, ning näoga alati lapse poole, heitumatu ja eesmärgile pühendunud, kunagi ei lahenda ta üksnes hetkeprobleeme, vaid on alati teadlik otsuste mõjust tulevateks aastakümneteks ja terveks eluks.

 

Tunnustuse Läänemaa kaunis kodu 2024 pälvisid:

Eve Tamm-Hinno ja Kaido Hinno, Urge talu aed Mõisakülas: Lääne-Nigula, Oru

Selles Läänemaa kaunis kodus jääb silma julgus, valmisolek eksperimenteerida, liigirikkus, mitmekesisus ning asjatundlikkus. Rikkalikule taimevalikule pakub tõeliselt rohenäpuline perenaine mõnusaid kasvutingimusi paksu multšikihi embuses, permakultuur on uudne ja keskkonnasõbralik lähenemine iluaedade rajamisel. On näha, et taimedele meeldib seal aias olla, ning ka ise tahaks sinna kindlasti jälle ja jälle tagasi minna.

Foto: Kaire Reiljan, Lääne Elu

Kaja ja Valdo Maisalu kodu Sadama tänaval, Haapsalus:

See Läänemaa kaunis kodu on lopsakalt lilleline, hoolitsetud ja pilkupüüdev, olemasolevat reljeefi rõhutav ning vaateid linnaruumile leidlikult raamiv linnaaed, kus lisaks ilutaimedele on ka toidukraami kasvamas ning isegi puuriit on armsasti lille löödud.

Juta ja Eduard Vaino koduaed Jõõdre külas:

Selle Läänemaa kauni kodu muudab meeldejäävaks ilu- ja tarbeaia oskuslik kombineerimine, hooldatus ja läbimõeldus, aia avarus ning samas kodusus, mänguala ning seltskondlikeks istumisteks mõeldud aiamaja - Ei midagi juhuslikku, kõik on läbimõeldult paigas ja peegeldab pererahva korraarmastust ja töökust.

Aigi Pardel, Tuulepesa, Pusku küla:

Seda Läänemaa kaunist kodu iseloomustab oskuslik iluaia sulandamine loodluslikku metsakooslusesse -- aed nagu imeline tükike hea ja hooliva käega kodustatud loodust. Avarad vaated vaheldumisi pilku köitvate detailidega, olgu selleks siis mõnusas samblakasukas kividega istutusala, putukahotell, puupakkudest piire, romantiline pingike tiigi veerel või vaimukad sildid rajatiste otstarvet tutvustamas, õnnelikud kanad ja nii edasi ja edasi ja edasi!

Need kodud, kelle maakondlik žürii Läänemaalt 2025. aastal Presidendile tunnustamiseks esitab, selguvad suvel ning jäävad praegu veel üllatuseks.

Eesti Kultuurkapitali Läänemaa ekspertgrupi tunnustused 2024

Elutööpreemia

Mati Kallemets Lääne-Nigula

Pikaajalise  ja  tulemusliku tegevuse eest Palivere Turismi- ja Spordikeskuse arendamisel

Mati Kallemets on mitmekülgsete annete ja oskustega inimene. Ise on ta öelnud, et on terve oma teadliku elu ka  sporti teinud. Praegugi, auväärse spordiveteranina osaleb nii üleeestilistel kui Euroopa tasemel jooksu- ja suusavõistlustel. Viimased 10 aastat on aga Mati pühendanud kogu oma töö- ja vabaaja Palivere Turismi- ja Spordikeskuse arendamisele. Tema südameasi on, et rahvasuus tuntud Palivere Pikajalamäel oleksid kaasaegsed ja korras suusarajad, et peredel oleks mäel liikumisvõimalusi aastaringselt, nii lumega kui lumeta aegadel. Ta on ise koostanud ja juhtinud sadu erineva mahuga rahataotlusi ja projekte, kaasanud suurel hulgas vabatahtlikke talgutöödele ja läbi viinud annetuskampaaniaid. Mati on  teinud head lobbytööd nii poliitikute kui spordivaldkonna kõneisikute seas ja ikka ühel eesmärgil, et oleks võimalik spordikeskust arendada nõnda, et sinna tuleksid nii sportlased kui harrastajad, nii noored kui vanemaealised ja pered väikeste lastega. Mati eestvedamisel ja koostööpartnerite abiga on Pikajala mäel kunstlume tootmise võimekus, rajatud on discolfirada, madalseiklusrada, Palivere Turismi- ja Spordikeskus on Eesti liikumisradade võrgustikus.

2024 aastal täitus Mati aastatepikkune unistus-  Pikajalamäele valmis olmehoone, milles on kaasaegsed pesemisvõimalused, väike koosviibimise saal, kohvikunurk, laoruumid ja katusealune tehnikale. Selle eesmärgini liikumine on nõudnud Matilt palju aega ja energiat, magamata öid, tasustamata tööd, tagasilööke asjaajamisel. Tema suur pühendumus ja lootus, et tulevikus saavad spordiinimesed omale paremad tingimused, et Palivere keskus saaks olla võrdsemalt pildil teiste samalaadsetega üle Eesti, on realiseerumas.  Mati  plaanib ja unistab suurelt, teda ei rahulda ainult see, et oma kogukonnal läheks hästi, tema eesmärk on, et kogu  maakonna inimestel ja eriti just spordirahval oleks  hästi.

Vaatamata  oma väärikale eale on  Mati paljudele eeskujuks oma mitmekesiste liikumisharrastustega, oma järjepidevuse ja optimismiga. Kui vaja läheb Mati mitu korda järjest läbi betoonseina, et tulemuseni jõuda!

Foto: Tuuli Varik

Ülle Schönberg- Lääne-Nigula

Rannarootsi kultuuripärandi järjepideva arendamise eest

Ülle Schönberg on pikaaegne kultuuri- ja spordielu edendaja,  kultuurivaldkonnas tegev alates 1976. aastast. Eriti tänuväärne on tema panus rannarootsi kultuuripärandi hoidmisel, tutvustamisel ja edendamisel. Rannarootslaste kultuuripärandi väärtustamine loob piirkonnale omase identiteedi ja järjepidevuse ning edendab paikkonna kultuurilist mitmekesisust ja loometegevust. Ülle eestvedamisel taaselustati Noarootsi kodukandipäevade toimumise traditsioon. Sel aastal toimus kultuuripäev  "Noarootsi heliseb" Mikogårdeni taluhoovil. 

Foto: Tuuli Varik

Anu Raagmaa

Aktiivse tegevuse eest rannarootsi kultuuripärandi hoidmisel

Anu Raagmaa asus muuseumi tööle 2001 aastal  ja on aastakümnete jooksul südamega teinud tööd rannarootsi kultuuripärandi kogumisel, uurimisel ja avalikkusele tutvustamisl. Anu annab alati omapoolse tubli panuse Rannarootsi muuseumi sündmuste korraldamisel .

Diana Ots, Lääne-Nigula

Erinevate valdkondade koostööpartnerite kaasamise eest raamatukogude tegevusse

Diana on raamatukogude koostöö vedur, algatab, suunab ja hoiab koostööd ning väga oluline on, et sellesse koostöövõrgustikku on lisandunud, lasteaiad, noortekeskused, koolid ja kultuuriga tegelevad asutused, organisatsioonid.

Foto: Tuuli Varik

Läänemaa kultuuripärl 2024

Krista Kumberg

Läänemaa laste ja noorte kirjakultuuri hoidja ja edendaja läbi väga erinevate tegevuste

Krista on teinud raamatututvustusi õpilastele ja seda moel, et lapsed suisa tõttavad laenutama. Ta on pidanud õpilastele harivaid loenguid (kuidas aabitsapiltide kaudu on tehtud propagandat ja levitatud stereotüüpe, tutvustanud uudis- ja noortekirjandust jne). Krista on raamatukogutundide ja teemakambrite programmide väljatöötaja ja läbiviija. Lisaks on ta toonud lasteraamatukokku põnevaid näituseid, aga olnud veel Iloni Imedemaa mõningate näituste tekstide kirjutaja. Krista on olnud Ernst Enno etlus- ja omaloomingukonkursi alustaladest, olles üks nende konkursside eestvedajatest ja žüriiliige. Raamatusõna kaudu hoiame oma keelt ja rahvuskultuuri, oma identiteedi alust. Seetõttu on ülioluline tuua lapsi eestikeelse kirjasõna juurde, õpetada neid seda armastama. Seda on Krista teinud suure südamega. Näiteks on Krista Sten Roosi  muinasjutuvõistluse žüriis ja korraldustoimkonnas, muinasjutukonverentsi korraldustoimkonnas. Mitu põlvkonda lapsi on tema leebel, kerge huumoriga segatud sõbralikul ja innustaval juhtimisel lugemist armastama hakanud. Krista on maakondliku suvelugemise programmi raamatuvaliku koostaja. Lisaks on ta sage külaline lasteaedades ja koolides tähtpäevade tutvustajana. Tegelikult võiks öelda, et Läänemaal ei ole õpilast, kes Kristat ei tunneks. Krista koostas kaks aastat tagasi hindamatu väärtusega teose „A nagu aabits", millel on väga tähtis roll Eesti kultuuriloos Krista on meie kultuuripärlikee.

Aleksander Mihelson-

Läänemaa arhitektuuripärandi objektide renoveerimise eest

Aleksander Mihelson (kõigi jaoks Sass) juhib osaühing Restehi tööd ja on olnud aastaid väga mitmete Läänemaa kirikute parendus ja remonttööde teostajaks. Sass on rahulik ja kindlameelne ning hämmastavalt laia silmaringi ja teadmiste pagasiga. Lisaks kirikute hoidmisele on Sass teostanud, nõustanud, osalenud muinsuskaitseliste objektide renoveerimisel ja remontimisel. Sass on kõigile toeks, kes hindavad vana, unikaalse ja väärtusliku püsimist.

Höije Rahu

Isiknäituse „Unenägu unenäo vahel" loomise eest

2024. aasta juulis avas fotograaf Höije Rahu Haapsalu kunstikooli keldrigaleriis oma esimese isikunäituse, kus sai näha viiteist teost ja installatsioone teoste sünnist.

Haapsalu Noorte teater

Uuslavastuse „Ingerimaale"  eduka etendamise eest

Haapsalu Noorte Teater  tõi välja uuslavastuse „Ingerimaale", mis on väga oluline teema ja esimene ingerisoome teemaline lavastus 100 aasta järel. Lavastus käsitleb ingerisoomlaste kultuuri, ajalugu ja nende saatust. Eriliseks teeb lavastuse see, et lavastusse kaasatud   on kõik ingerisoomlaste järeltulijad.

Kadri Kaljuvere

Koolinoorte tervislike eluviiside edendamise eest

Kadri Kaljuvere on Haapsalu Linna Algkooli kehalise kasvatuse õpetaja. Ta on  suutnud viia liikumisõpetuse täiesti uuele tasemele koolis. Oma aktiivse ja energilise suhtumisega on suurenenud õpilaste osalemine üritustel, mis annavad tõuke tervete eluviiside juurdumisele. Tema eestvedamisel toimuvad koolisisesed võistlused. Kadri on eestvedaja maakondliku rahvastepalli võistluste korraldamises.

Ilme Sepp

Innovaatiliste lahenduste arendamise eest raamatukogus

Tema eestvedamisel soetati raamatukokku laenutuskapp, viidi ellu  mitmeid raamatukogude digitaliseerimisprojekte ning ta andis olulise panuse kohaliku kultuuripärandi säiltamisse. Alus pandi kodulooliste materjalide kogumisele ja avalikkuse kasutusse andmisele ning raamatukogu ajaloo koondamisele veebis kättesaadavasse kroonikasse.

 

Aastapreemiad

Helen Nelis-Naukas

Noortetreener 2024

Helen Nelis-Naukas on treenerina tubli ja ambitsioonikas. Tema õpilased saavutavad pidevalt häid kohti nii Eestis kui mujal maailmas. Tema edukaim õpilane  ja treenitav hetkel on Nelli Differt, kes tuli Olümpiamängudel 4. kohale.
Kasvandike hulgas on väga tublide tulemustega 2024. aastal Julia Trynova, kes saavutas U 17 Euroopa Meistrivõistlustel Napolis individuaalse pronksmedali ja on nii U 17 kui U 20 Eesti meister. Noormeeste parimate tulemustega hiilgas Oliver Laasik, kes oli U 20 Põhjamaade meister.

Mairi Grossfeldt

Järjepideva tegevuse eest Läänemaa noorte kultuurielu rikastamisel  

Olles Läänemaa Ühisgümnaasiumi huvijuht, on ta korraldanud üritusi, mis on rikastanud kogu Läänemaa kultuurielu ja jõudnud otsapidi maakonnast kaugemalegi. Tema eestvedamisel sünnivad kõik LÜGi muusikalid. Viimase muusikaliga  „Kuidas kuningas kuulsaks kippus" pälviti 2024. a maikuus Narvas üleriigilisel kooliteatrite festivalil laureaadi tiitel.  Lisaks käis muusikaliseltskond ka HÕFFi avamas – taas sai kohalik kultuurielu rikastatud. Teine suurüritus on Playback Gala Läänemaa Ühisgümnaasiumis, mille tase on pälvinud juba üleriigilist tähelepanu ja tunnustust. Mairi Grossfeldt juhib ka tantsukooli T-Stuudio, mis tähistas maikuus oma 25. tegutsemisaastat juubelietendusega „25 aastaaega". T-Stuudio esineb alati Valge  Daami päevadel linnarahvale. Esineti ka 1. juunil perepäeval ja  Ilon Wiklandi näituse "Iloni pildi vägi"  avamisel. Suvel käidi Haapsalut esindamas sõpruslinnas Rendsburgis.

 

Nelli Differt

Eduka esinemise eest Pariisi olümpiamängudel

Nelli parimad tulemused 2024. aastal on olümpiamängude 4. koht. Epeenaiskonna koosseisus võitis Nelli Fujairah MK-etapi kuldmedali.

Evald Okase muuseum, Üla Koppel ja Mara Ljutjuk

Evald Okase muuseumi renoveerimise ja Läänemaa kultuurielu elavdamise eest

Peale kaheaastast põhjalikku renoveerimist taasavati kunstnik Evald Okase muuseum. See on kui sõõm värsket õhku Läänemaa kultuurielus. Hukule määratud hoones saab remondi järel tegutseda aastaringselt. Haapsalu vanalinna väravas aastaringne kunstikeskus püsiekspositsiooni, näitusesaalide, ateljee- ja kursuste ruumide ning kunstiraamatukogu võimalustega on andnud olulise tõuke Haapsalu vanalinna kui kogu Läänemaa kultuurielu elavdamiseks. Okase Muuseumi remondiga on tohutult vaeva näinud eeskätt Evald Okase lapselapsed Üla Koppel ja Mara Ljutjuk,.