Risti raudteejaama kompleks

 

KÜÜDITATUTE MÄLESTUSMÄRK

23. augustil 1999 avati Läänemaal Risti raudteejaama lähedal mälestusmärk kõigile Lääne-Eestist küüditatutele. Läbi Risti jaama kui Läänemaa piiripunkti viidi Siberisse enamik läänlasi, aga ka Pärnumaa, Raplamaa, Hiiumaa ja Vormsi rahvast. Kokku küüditati siitkaudu ligi 3000 inimest, lisaks veel Läänemaalt arreteeritud.

Risti raudteejaamast viidi Siberisse enamik läänlasi, ligi 3000 inimest. Viljar Ansko kujundatud mälestusmärk "Raudteerööpad mäletavad…" on paigutatud väikesele kaubaplatvormile, kuhu viivad mõlemalt poolt kivitrepid. Platvormi neljast nurgast tõusevad taevasse neli raudteerööbast, mida ühendab enne tippu relssidest topeltrist. Öösel valgustavad mälestusmärki diagonaalis neli raudteeperrooni sisse paigaldatud prožektorit. Küüditatute mälestusmärgi kõrgus on ligi 13 m. Peale lähimineviku massirepressioonide meenutamise on raudteerööbastest rist ka Risti raudteealeviku ajaloo sümboliks.

 

RAUDTEEJAAMA KOMPLEKS

1905. aastal valminud jaamahoone ehitati tüüpprojekti järgi sarnaselt Palivere ja Riisipere jaamahoonetega. Risti jaamahoone erineb eelpool nimetatutest aga suuruse poolest olles oluliselt pikema kehandiga. Samuti on muudetud jaamahoone paigutust, kuna erinevalt teistest jaamahoonetest on keskrisaliidiga fassaad suunatud raudtee poole.  Praeguseks on kroonuhistoritsistlikus stiilis jaamahoone renoveeritud. Algsest vaksaliansamblist on säilinud suur hulk abiehitisi nagu näiteks: veetorn, pagasikuur, puitelamu, veevõtuhüdrant jne.

RISTI VEETORN

Tsaariaegne Risti veetorn kuulub Risti raudteejaama kompleksi juurde. Raudteejaam rajati koos raudteeliiniga 1904. aastal, aasta hiljem valmis jaamahoone ning arvatakse, et veetorn rajati ilmselt samal ajajärgul. Veetorni funktsiooniks oli aruvedurite veega varustamine. Torni ülaosas asus veepaak ehk reservuaar. Torni alumisel korrusel asub veesoojendi ehk katel, millega soojendati torni vältimaks vee külmumist paagis. Tänaseni on säilinud veemõõdulatt ning metallist uhke keerdtrepp.  

Tööstuspärandi turismiprojekti (originaalnimi Revival of Industrial Heritage for Tourism Development, inglise keelne lühend Industrial Heritage) raames renoveeriti veetorn, tänu millele avaneb võimalus näha veetorni sisemusse. Mööda ajaloolist keerdtreppi on võimalik minna torni teisele korrusele, kus on näha veepaak, milles ka reaalselt vett hoiti. Teiselt korruselt avaneb ilus vaade ka tervele Risti alevikule. Torni esimesel korrusel on võimalik tutvuda tolleaegsete töövahenditega ning näitusega, mis kirjeldab tööd veetornis ning jaama ajalugu. Torni toimimist ning veel liikumist tutvustab ka torni paigaldatud veetorni makett. Infotahvel koos raudteejaama helidega on paigaldatud ka väljapoole veetorni ennast. Tänu nendele on võimalik tutvuda raudteejaama, veetorni ja ronge puudutavate detailide ja ajalooga. Lisaks on paigaldatud ka selfie koht koos juhtnööridega endast pildi tegemiseks koos torniga.

Risti veetorni külastamine kokkuleppel: veetorn@laanenigula.ee või helista 522 1553 Hingi ja 5635 2591 Tiina

Pilet 2 €

https://www.laanenigula.ee/toostusparandi-turismiprojekt