Lääne-Nigula Vallavalitsus ja Sunly allkirjastasid koostööleppe Risti päikesepargi arendamiseks
Sunly pressiteade/Helina Laht
17. mail 2024 toimus Risti Coop kaupluse esisel platsil eriline sündmus: Lääne-Nigula valla ja Sunly koostööleppe allkirjastamine Risti päikesepargi arendamiseks.
Sunly alustab Eestis päikesepargi tasu maksmist omavalitsustele, et jagada pargist saadavat tulu kohaliku kogukonnaga. Esimene kokkulepe sõlmiti Lääne-Nigula vallaga. Ettevõte plaanib samal viisil jätkata ka järgmiste suurte päikeseparkide rajamisel.
Sunly ja Lääne-Nigula vald allkirjastasid koostöölepingu, mille kohaselt tasub Sunly kohaliku kogukonna toetuseks 0,6% Risti päikeseelektrijaama müügikäibest, toetades nii piirkonna arengut. Näiteks elektrihinna 5 senti/kWh korral on vastav tasu ca 75000 eurot aastas. Kokkulepe kehtib 25 aastat, mis on päikesepargi eeldatav miinimum eluiga.
"Taastuvenergia kasutuselevõtu edendamiseks on kogukonna toetusel ja koostöös tegutsemine hädavajalik. Risti on siinkohal hea näide, sest siinne päikesepargi lahendus valmis just kohalike inimeste soovituste järgi nii, et selle visuaalne mõju oleks minimeeritud. Lisaks sai kohalikega koostöös välja töötatud meie esimene kokkulepe päikesepargi tulu jagamiseks," kommenteeris Sunly kaasasutaja ja juht Priit Lepasepp.
Priit Lepasepp ja Janno Randmaa. Foto: Helina Laht
Lääne-Nigula vald saab toetust kasutada Risti päikesepargi asukoha osavalla majandusliku ja kultuurilise arengu ning üldise kohaliku elu edendamiseks. Lisaks ka kliimamuutustega kohanemiseks, sh Sunly päikeseelektrijaamade opereerimise otsese mõju leevendamiseks.
"Kuigi seadusega on ette nähtud tuuliku talumistasu, siis päikesepargile selline tasu ei rakendu. Leiame, et kui tegu on sadu hektareid hõivava päikesepargiga, siis on õiglane sellest tulevat tulu kohaliku kogukonnaga jagada," kommenteeris otsust Lääne-Nigula vallavanem Janno Randmaa. "Ka on oluline omavalitsuse jaoks, et valla territooriumil tegutsevad ettevõtjad saavad soovi korral sõlmida lepingu soodsama elektri ostmiseks päikeseenergiast toodetud elektrienergia näol," lisas Randmaa.
Kokkuleppe allkirjastamisel tutvustas Sunly piirkonna elanikele ka ehitusplaani ja ajakava, samuti oma edasisi plaane. Risti päikesepark on osa Sunly suuremast arendusest ehk hübriidpargi projektist, kus sama liitumispunkti taga asuvad nii päikese- kui tuulepark, aga ka energiasalvesti ja suurtarbijad. Ettevõte plaanib leida koha 10-12 tuulikule ning soovib, et kogukond ka tuulikutest kasu saaks. Lisaks riiklikult määratud tuuliku talumistasule on Sunly väärtuspakkumises kogukonnale ka teisi hüvesid. Näiteks kohalike inimeste võimalus osta soodsamat elektrit juhul kui tuulepark tuleb.
Pärast koostööleppe allkirjastamist avati pidulikult ka uus rattapumpla, mis on Sunly poolne kingitus Risti kogukonnale. ""See on suurepärane näide sellest, kuidas taastuvenergia projektid saavad otseselt kasu tuua kohalikule kogukonnale," ütles Risti osavallavanem Rein Kruusmaa. Ta tõi esile hea koostöö Sunly ja Metsagrupiga ehitusetapi ettevalmistusel ning tänas ka Lääne-Nigula vallavolikogu. "Sisukate arutelude kaudu leidsime võimalusi vähendada pargi mõju Risti piirkonna elanikele ja saavutasime kokkulepped, mis toetavad tulevikus piirkonnas elavaid inimesi," lisas Kruusmaa. Tema sõnul rajatakse päikesepark väheväärtuslikule põllumaale. "Tegemist on kunagise Sooniste sovhoosi kuivendatud rabamaadega, mis on viimasel ajal olnud kasutuses heina- ja karjamaana," märkis Kruusmaa.
Taust:
Sunly ja Metsagrupi poolt rajatava Risti 244 MW päikesepargi ehitus algab selle aasta suvel ning oodatav valmimisaeg on 2026. aasta alguses. Päikesepargi eeldatav maksumus on ligi 120 miljonit eurot. Pea 350 000 päikesepaneelist koosnev päikesepark suudab katta 55 000 majapidamise aastase elektri tarbimise. Tänase seisuga on tegu Baltimaade kõige suurema päiksepargiga.
Päikeseparki soetatakse kõige uuema tehnoloogiaga paneelid, mis toodavad oma eluea jooksul rohkem energiat ja kestavad kauem. Risti päikesepargi paneelid on erilised ka seetõttu, et need keeravad end ise päikese suunas. Päikesepark läheb maksma ligi 120 miljonit eurot.
Sunly arendab koostöös kogukondadega päikese- ja tuuleparke Eestis, Lätis, Leedus ning Poolas. Täna on taastuvenergia võimsusi ettevõttel töös 188 MW ja ehituses 168 MW ulatuses, kusjuures järgmiste Sunly energiaparkide puhul rajatakse suure tõenäosusega esmalt tuulepark ning seejärel lisatakse teised võimalused tootlikkuse kasvatamiseks ja salvestuseks.
Video: Sunly visioon: Risti kogukonnaga koostöös loodav energiapark