Lääne-Nigula vallas asuvad riiklikud, kohalikud ja eramuuseumid

 

ANTS LAIKMAA MAJAMUUSEUM

1917. aastal ostis Ants Laikmaa Kadarpiku külas pool Tammiku talust ja kahekümnendatel hakkas siia rajama kodu. 1932. aastal sulges ta Tallinnas ateljeekooli ja kolis Taeblasse, kus oli valminud Eestis ainulaadne rahvusromantilises stiilis tõeline kunstniku maja. Päris valmis maja ei saanudki - 19.novembril 1942. aastal A.Laikmaa suri. Ta maeti enda rajatud 7 ha suurusesse parki maja juures. Pargis on üle 250 taime- ja puuliigi. Pargis on Laikmaa istutatud üheksa nimelist tamme, mis on pühendatud Marie Underile, Friedebert Tuglasele jt. Majamuuseum avati 1960. aastal SA Läänemaa Muuseumi filiaalina. 

Kodulehekülg

 

KOELA TALUMUUSEUM

Koela külas Uuetoa talus asub 1987. aastal asutatud Koela Talumuuseum. Muuseum on avatud vastavalt eeltellimisele, samuti toimuvad seal erinevad üritused (näiteks Laste Jõulumaa). Muuseumi haldamiseks on sõlmitud koostööleping MTÜ-ga Koela Talumuuseum.

Kontakt: Päivi Viik, telefon 5661 3584

 

LYCKHOLMI MUUSEUM

Lyckholmi muuseum on taastatud 1995./96. aastal endise hobusetalli (18. saj.) varemetest esialgses stiilis. Taastajad on dr. Gustav Fhrh. von Rosen ja tema naine Lore (sünd. Crety). Muuseum avati 1. märtsil 1997.
Muuseumi kolmes ruumis on 300 ruutmeetril enam kui 300 eksponaati. Teisel korrusel on välja ehitatud 100 ruutmeetri suurune suvekorter. Esimene ruum tutvustab Saare ajalugu alates 2. juulist 1715, kui tsaar Peeter I purjetas saarest ja Skanskoplist möödudes Haapsallu, kuni tänaseni. Pearõhk on suunatud Eesti Vabariigile aastatel 1918-1940. See oli Saare rahvale õnnelik, kuid raske aeg. 
Teistes ruumides on tööriistad, mida kasutati tol ajal põllutöödel. Suured tööriistad: adrad, äkked, töövanker, regi jne seisavad originaalsel munakivipõrandal. 

Telefon 5698 8440  

Kolmapäev - Pühapäev kell 10.00 - 18.00. Külastamine oktoobrist maini kokkuleppel.

Kodulehekülg

 

RÕUDE MUUSEUM

Rõude muuseum asub Läänemaal Rõude külas, Haapsalu–Laiküla maantee 32. kilomeetril, algselt Rõude algkool-lasteaiale ehitatud hoones.

Varade kogumist muuseumi jaoks alustati 2005. aastal Sepa, Laose ja Uuetoa talust. Hiljem kogunes eksponaate paljudest Martna valla taludest. Muuseumis on vanavara, fotode, olmetehnika ja käsitöö väljapanekud, üks osa ekspositsioonist tutvustab kunagist Kasari kolhoosi.

Korraldame käsitöö propageerimiseks õpitubasid, võtame osa iga-aastasest muuseumiööst, „Teeme ära" talgupäevadest ja üle maa toimuvatest käsitöötubadest, korraldame huvitavaid üritusi. Peale MTÜ liikmete osalevad muuseumi tegevuses ka ümbruskonna elanikud. Väljapanekud annavad ülevaate kunagisest elust Martna kihelkonnas ja Rõude ümbruse külades. Muuseumis saab kangast käärida, kududa, kerilauaga lõnga kerida ja haspeldada. Korraldatakse loteriid ja käsitöö müüki.

Avatud

1. mai – 1.oktoober 11–16

Muul ajal ettetellimisel, telefon 5683 1203, e-post roudemuuseum@gmail.com

Koduleht

 

LIIVA TALUMUUSEUM

Liiva Muuseumtalu on Liiva suguvõsa esivanemate talu. Muuseumis eksponeeritakse selle talu lugu läbi ajaloo. Talukompleksi kuulub rehielamu, ait, küün, sepikoda. Taluhoonetes on säilitatud erinevate ajastute majapidamise ja põllumajandamise vahendid.

Avatud kokkuleppel

Andres Liiv, telefon 527 8428, e-post liivatalu@gmail.com

Koduleht