« Tagasi

Osmussaar

 

Osmussaar on Eesti loodepoolseim, suuruselt neljateistkümnes saar. Loode-kagu suunas paiknev piklik saareke on ligi 480 hektarit suur ning selle mõõtmed on 4,6 x 1,3 km. Osmussaar on metsavaene, pigem võsastunud, mistõttu leiab siit palju kadakat. Taimede poolest on saar üsna liigirikas, haruldustest kasvavad siin näiteks taani merisalat, karvane lipphernes ja kaljukress, kuid loomastik kesine, välja tuua on vaid rebased, koprad, rabakonnad, nastikud, vesilikud, nahkhiired ja mingid. Osmussaar kuulub Euroopa Liidu kaitsealade võrgustikku. Erilist kaitsmist väärivad saare linnustik, taimestik, klibuväljad ja Neugrundi meteoriidikraatrist pärinevad suured kivid ehk nn Neugrund-bretšad.

Osmussaart mainiti esmakordselt umbes 1250. aastal ühe taanlase reisikirjas. Saarel elasid 1940. aastani rannarootslased, kes kutsusid saart Odensholm'iks, sest pärimuse järgi on saarele maetud koos oma varandusega Skandinaavia üks tähtsaimaid jumalaid – Odin. Enne II maailmasõda elas saarel 130 inimest, kes kõik 1940. aastal evakueeriti. Teise maailmasõja järel oli Osmussaar suletud piiritsoon, kus paiknes Nõukogude sõjaväeüksus (sideväeosa).
 
MAJUTUS JA TOITLUSTUS
Toitlustus saarel käib ainult ettetellimisel 48h. Suvel on sadamamajakeses avatud kuurbaar, saab kerget kehakinnitust ja keelekastet. Saarel on võimalik ööbida telkides RMK platsidel ning askeetlikult majakestes.
 
MIDA SAAREL TEHA?
  •  
  • Võta ette tõeline avastusretk matkates jalgsi läbi terve
  • saar ning avasta saare looduslikke vaatamisväärsusi
  • Võta ette 3–tunnine saart tutvustav autosafari
  •  Võta ette mõnulemine saunas ja kümblustünnis mereääres
  • Võta ette lindude vaatlemine, näed põnevate linnuliikidepesitsuskohti ning saad ülevaate saarel pesitsevast180 linnuliigist
  •  Võta ette 145 astet ja oledki tuletorni otsas ning saadhiidlastele lehvitada
  • Võta ette militaarmatk, näed teise maailmasõja aegseidkaitserajatisi, mürske ning lõhkekehi

 

Rohkem infot elust saarel ja tegevuste kohta leiad www.osmussaar.ee

 

KUIDAS JÕUDA
 
Osmussaar asub ca 7 km kaugusel Dirhami sadamast. saarele jõuab Dirhami sadamast paadiga, mis sõidab Osmussaarele 20-30 minutit ja mahutab kuni 10 inimest. Osmussaare sadama sissesõit on tähistatud toodritega,ujuvkai pikkus on 36 m ja sadamasse pääseb ca 1,5 m
süvisega alus, kui veetase on tavaline.