« Tagasi

6. detsembril esitleti raamatut “Lääne-Nigula kihelkonna lugu”

6. detsembril 2024 esitleti Lääne-Nigula kirikus raamatut „Lääne-Nigula kihelkonna lugu". See eriline teos käsitleb kihelkonna ajalugu alates muinasajast kuni pöördelise 1940. aastani. Lääne-Nigula kihelkond on sajandeid olnud kohaliku identiteedi kujundaja ning kultuurilise, usulise ja sotsiaalse läbikäimise keskpunkt. Raamat talletab ja tõstab esile selle ajaloolise piirkonna mitmekesist minevikku ja tähendust.

Pidulik päev Lääne-Nigula kirikus
Esitluspäeva avas piiskop Anti Toplaan, tervitused edastas SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumide juht Anton Pärn. Kõnelejatena astusid üles raamatu koostaja ja autorid, sealhulgas Mikk Lõhmus, Anu Korb, Priit Rohtmets, Leho Lõhmus ja Karin Mägi. Ettekannetes käsitleti kihelkonna lugu, rahvapärimust, usuelu, Ants Laikmaa rolli piirkonnas ning posti ja raudtee tähtsust ajaloolises kontekstis.

Päeva lõpetuseks süüdati küünlad Lääne-Nigula vabadussamba juures, meenutades selle püstitamist 35 aastat tagasi.

Raamatu kaasautorid
Raamatu koostas Mikk Lõhmus ning autoritena panustasid teosesse arheoloog Mati Mandel, kirikuloolane Priit Rohtmets, folklorist Anu Korb, ajaloolased Kalev Jaago ja Leho Lõhmus ning Ants Laikmaa muuseumi teadur Karin Mägi. Teose keeletoimetaja oli Riina Tobias ning kujunduse ja küljenduse lõi Kätlin Branno. Raamatu valmimisse panustasid lisaks autoritele ka üle paarikümne inimese, kes jagasid erinevaid materjale ja fotosid. Raamatu valmimist toetasid rahaliselt peaaegu sadakond annetajat.

Leader-programmist saadud toetus võimaldas korrastada koguduse arhiivi, koguda materjale, korraldada konverentse, tasustada autoreid ja korraldada trükkimist. Raamat on trükitud 400 eksemplaris, millest juba suur osa müüdi esmaesitlusel ning laupäevasel Taebla jõululaadal. Peagi saab raamatut osta piirkonna raamatukogudest ning tuleval nädalavahetusel ORU OTT-i jõululaadal. Samuti võib ühendust võtta otse Mikk Lõhmusega.

Ajalugu, mis kõnetab ka tänapäeval
Raamat peegeldab, kuidas ajalugu kordub – koolide avamine ja sulgemine, valdade ühendamine ning inimeste igapäevased rõõmud ja mured. Teos annab rikkaliku ülevaate kihelkonna ajaloost, hõlmates muinasaega, vallavalitsemise ja hariduse arengut, vabatahtlikku tuletõrjet ning palju muud.

Raamat on väärtuslik kingitus nii kohalikele elanikele kui ka ajaloo- ja kultuurihuvilistele. Selle abil saame taas mõtiskleda meie ajaloo ja identiteedi üle.

Täname kõiki osalejaid, autoreid ja toetajaid, kes aitasid ellu viia selle tähendusrikka sündmuse!

Vaata pildipostitusi valla Facebooki lehel siin.