KÜÜDITATUTE MÄLESTUSMÄRK

23. augustil 1999 avati Läänemaal Risti raudteejaama lähedal mälestusmärk kõigile Lääne-Eestist küüditatutele. Läbi Risti jaama kui Läänemaa piiripunkti viidi Siberisse enamik läänlasi, aga ka Pärnumaa, Raplamaa, Hiiumaa ja Vormsi rahvast. Kokku küüditati siitkaudu ligi 3000 inimest, lisaks veel Läänemaalt arreteeritud.

Risti raudteejaamast viidi Siberisse enamik läänlasi, ligi 3000 inimest. Viljar Ansko kujundatud mälestusmärk "Raudteerööpad mäletavad…" on paigutatud väikesele kaubaplatvormile, kuhu viivad mõlemalt poolt kivitrepid. Platvormi neljast nurgast tõusevad taevasse neli raudteerööbast, mida ühendab enne tippu relssidest topeltrist. Öösel valgustavad mälestusmärki diagonaalis neli raudteeperrooni sisse paigaldatud prožektorit. Küüditatute mälestusmärgi kõrgus on ligi 13 m. Peale lähimineviku massirepressioonide meenutamise on raudteerööbastest rist ka Risti raudteealeviku ajaloo sümboliks.

 

RAUDTEEJAAMA KOMPLEKS

1905. aastal valminud jaamahoone ehitati tüüpprojekti järgi sarnaselt Palivere ja Riisipere jaamahoonetega. Risti jaamahoone erineb eelpool nimetatutest aga suuruse poolest olles oluliselt pikema kehandiga. Samuti on muudetud jaamahoone paigutust, kuna erinevalt teistest jaamahoonetest on keskrisaliidiga fassaad suunatud raudtee poole.  Praeguseks on kroonuhistoritsistlikus stiilis jaamahoone renoveeritud. Algsest vaksaliansamblist on säilinud suur hulk abiehitisi nagu näiteks: veetorn, pagasikuur, puitelamu, veevõtuhüdrant jne.