« Tagasi

Ajaloolised tööstuspärlid avavad ajutiselt uksed

MTÜ Lääne-Eesti Turism pressiteade

18.09.2018

Ajaloolised tööstuspärlid avavad ajutiselt uksed

 

Viiel järjestikusel nädalavahetusel on septembris ja oktoobris vaheldumisi Lätis ja Eestis avatud ajaloolised tööstushooned, millest paljud on muidu külastajatele suletud. Külastajad on oodatud vee- ja tuletornidesse, raudteejaamadesse, veskitesse ning vabrikutesse.

„Meie projekti eesmärk on äratada ellu kasutuseta jäänud tööstusobjektid, et teha neist turismi sihtpunktid ning edendada turismi maapiirkondades," ütles projekti Industrial Heritage Lääne-Eesti koordinaator Sille Roomets. „Tööstuspärandi väärtustamine on praegu Euroopas kasvav trend. Läbi nende objektide saame inimestele tutvustada meie tööstuse ajalugu ja tehnoloogia arengut."

Lääne-Eesti avatud tööstuspärlite nädal toimub reedest laupäevani, 21.-23. septembril ning Lõuna-Eesti nädalavahetus on 5.-7. oktoobril 2018. Külalistele on avatud mitmed tööstuspärandiobjektid, mis muidu on inimestele suletud. Näiteks avavad oma uksed Risti veetorn Läänemaal ning veel avamata Eesti turbamuuseum Tootsis. Külalisi ootavad ka Raudtee- ja Sidemuuseum Haapsalus, Lavassaare muuseumraudtee Pärnumaal, Hiiu Villavabrik, Kärdla Pikk Maja, Kõpu, Tahkuna ja Ristna tuletornid Hiiumaal, Lümanda lubjapark, Angla tuulikud, Eemu tuulik ja Sõrve tuletorn Saaremaal.

Lõuna-Eesti avatud tööstuspärlite nädalal 5-7. oktoobril avavad oma uksed külastajatele: Lahmuse vesiveski, Viljandi vana veetorn ja Mõisaküla muuseum Viljandimaal, Ööbikuoru hüdrotöökoda ja Lasva veetorn Võrumaal, Leevaku hüdroelektrijaam-muuseum, Räpina paberivabrik ja Süvahavva villavabrik Põlvamaal. Hellenurme veski, A le Coq'i õllemuuseum ja Trüki- ja paberimuuseum Tartumaal, Alatskivi ait-kuivati, Siimusti keraamika ja Tabivere tuulik Jõgevamaal.

Avatud ajalooliste tööstuspärlite nädalavahetused Eestis ja Lätis 2018:

14.-16. sept Vidzeme regioon (Läti)

21.-23. sept Lääne-Eesti

28.-30. sept Riia regioon (Läti)

5.-7. okt Lõuna-Eesti

13.-15. okt Kurzeme (Läti)

Projekt „Industrial Heritage" kestab kaks aastat ning selle raames korrastatakse 26 ajaloolist tööstuspärandiobjekti Eestis ja Lätis, koolitatakse objektide haldajaid turismi- ja tootearenduse teemadel ning tehakse igakülgset koostööd objektide turundamisel. Projekti rahastas Interreg Eesti-Läti programm, selle kogumaksumus on 1,4 miljonit eurot. 2018. aasta on Euroopa kultuuripärandiaasta ning oktoober on pühendatud tööstuspärandile.

 

Objektide kaart: https://www.westestonia.ee/

Objektide 360° fotodega interaktiivne kaart (hetkel läti keeles): https://industrialheritage.travel/map

Lääne-Eesti nädalavahetuse kava: https://www.facebook.com/events/2177632869224371/

Fotod objektidest (autor Olev Mihkelmaa): https://www.dropbox.com/sh/1ykti7q5myclnlu/AACDGktQUrwg8lpBjS370Qe_a?dl=0

 

Lisainfo:

Sille Roomets, Industrial Heritage Lääne-Eesti koordinaator, tel 5871 6101

Liina Pulges, Industrial Heritage kommunikatsioonijuht Eestis, tel 527 6922