SUURE-LÄHTRU MÕIS

Suure-Lähtru mõis oli rüütlimõis Martna kihelkonnas Läänemaal. Mõisa endine peahoone asub tänapäeval Läänemaa Lääne-Nigula valla Suure-Lähtru külas.

1560. aastal läänistati seni Saare-Lääne piiskopile kuulunud Suure-Lähtru mõisa maad Egert von Alenile. 1573. aastal ostis mõisa Heinrich Kurselilt Remmert Scharenberg vanem ja suri järgmisel aastal katku.

1590. aastal sai Suure-Lähtru isandaks krimmitatari päritolu endine vene bojaar Menschik Baranoff (surn. 1625). Lõplikult jõudsid Baranoffid paberimajanduse Stockholmis korda ajada siiski alles 1624. aastaks. Baranoffide ajajärk Suure-Lähtrus kestis 1836. aastani, mil Detloff Christoph von Baranoff müüs mõisa Heinrich von Strykile, kes selle 1856. aastal omakorda müüs Thomas von Rammile. Mõisa viimane omanik enne 1919. aasta maareformi oli Theodor Boustedt.

Seejärel oli mõisahoones kohalik kool, kuni kohalik kolhoos, mis hiljem ühendati Martna sovhoosiga, hoone üle võttis. Mõisa praeguse peahoone ehitas aastatel 1775–1778 Karl Gustav von Baranoff pulmakingituseks tema vanimale pojale Christoph Heinrichile ja selles on säilinud vanu põrandaid, uksi ja stukki. Hoone projekteeris arhitekt C. J. Jänichen, kaastööd tegi Johann Caspar Mohr, kes kavandas muuhulgas mõisa stukklaed. Hoonet ehib barokne trepp, mille poste ilustavad rokokoostiilis nikerdused.

Alates 1996. aastast kuulub Suure-Lähtru mõisa peahoone suursaadik Mart Helmele, kes kasutab häärberit elupaigana. Omanik on hoones läbi viinud ulatusliku renoveerimise ja avanud uksed ka külastajatele.

Suure-Lähtru mõisa koduleht

 

MATSALU RAHVUSPARK

Kasari luha põhjaosas, mitte kaugel Haapsalu-Laiküla maanteest asuvast tornist saab heita pilgu ulatuslikule luha-alale, mis pakub erilist elamust kevadel, kui luhaniit suurveega üleujutatud on. Siis peatuvad siin tuhanded haned, luiged ja ujupardid, suvel pesitsevad luhas mitmed kurvitsalised, värvulised, rukkirääk jpt. Näha võib toiduotsinguil ringi uitavad põtru ja metskitsi. Siin on Eestis ainuke linnuvaatlustorn – Rannajõe torn, kuhu pääseb ka ratastooliga.

Rannajõe vaatetorn RMK veebilehel