12.09.14

Vaatamisväärsused Paliveres

Palivere on tuntud oma liivamägede ja männimetsade poolest. Paliveres asub Pikajalamägi, Hyppetorn

mis on Läänemaa kõrgeim punkt - 51 m. Pikajalamägi ehk
Vallidepealne on ühtlasi II aastatuhande algusest pärinev linnus, mille ehitamine on jäänud pooleli. Umbes 11000 aastat tagasi kulges Pikajalamäe nõlva all rannajoon. Praegu asub mäel suusahüppetorn, mille tipust avaneb kaunis vaade, ilusa ilmaga paistavad ka Uuemõisa elamud.

 

 

 

 

 

Mäe jalamile jääb allikas, Allikasmida läbi aegade on kasutatud kaevuna. Ka praegu käivad mõned Palivere inimesed allikalt vett toomas. Rahvajuttude järgi (kadunud Koolimaja Mann andmetel) on allikal silmi parandav mõju, terveid silmi pestes saavad silmad säravaks ja kirkaks. Kui pesta nägu hommikul koos päiksetõusuga jääd ilusaks ja nooreks. Kui sa esimest korda aastas (kevadel) allikale lähed ja allikale mündi annetad, ei lõpe sinu rahad otsa. Hetkel on allikas eravaldustes.

 

 

 

 

Palivere alevikust põhjapoole jääb Kuliste aas.  Kuliste aas

Kuliste aasale annab oma näo Taebla (Palivere) jõe ürgorg. Looduslikult kaunis jõekäärus asub laulutrepp ja laulutamm. Mäenõlvale jääb jaanitule ja laagriplats. Juba Eesti Vabariigi ajal asus Kuliste aasal kodutütarde, skautide ja kaitseliidu alaline laagripaik. Territoorium oli omavahel ära jaotatud nii, et igaühel oli oma koht. Kuliste aas asub endise Kulliste talu piirides. Ei ole teada, kas talu sai nime aasa või aas talukoha järgi. Kaasajal korraldatakse aasal jaanituld, rahvapidusid, kokkutulekuid ja suviseid laagreid. Kuliste aas

Toimetaja: HELGI LAUG